Mattheüs 1:22-23 Dit alles is geschied opdat vervuld werd wat door de Heere gesproken is door de profeet, toen hij zei: “Zie, de maagd zal zwanger worden en een Zoon baren, en u zult Hem de naam Immanuël geven”, vertaalt betekent dat: God met ons.
De vervulde Profetie
Persoonlijk vond ik het lastig om een stukje over de tekst van vandaag te schrijven. Daarom leek het me goed om eerst eens te kijken in welk verband deze tekst geschreven staat.
Jozef: hij dacht zijn leven compleet op orde te hebben. Verloofd met Maria, de vrouw van zijn dromen, waar hij een mooie toekomst mee voor ogen had. Maar dan opeens komt Maria met dat hele merkwaardige en bijzondere verhaal. Namelijk: dat de engel Gabriël bij haar gekomen is en dat ze een kindje zal krijgen. Dat ze zal zwanger raken zonder toedoen van een man, maar op wonderbare wijze door de Heilige Geest. En het kind dat ze ter wereld zal brengen zal de lang beloofde Messias zijn.
Wat zal dit voor Jozef ongeloofwaardig geklonken hebben want wees nou eerlijk, had jij dit geloofd?
Als man zijnde snap ik de twijfels en de aanvechtingen van Jozef heel goed. Zijn Maria, waar hij zoveel van hield en die prachtige toekomst mee voor ogen had, die toekomst valt nu compleet in duigen.
Jozef’s hart wil Maria misschien wel geloven maar zijn verstand kan er niet bij en daarom maakt hij een plan om Maria stilletjes te verlaten. Zo blijft haar schande en smaad bespaard en zal hij zelf aan een nieuwe toekomst beginnen.
Maar dan komt in de nacht de engel des Heeren tot Jozef om hem de hele situatie uit te leggen: “Jozef, de langverwachte Messias waar al zolang naar uitgekeken wordt, zal uit Maria geboren worden”. Die eeuwenoude profetie die God toen door de mond van de profeet Jesaja gesproken heeft, staat op het punt om in vervulling te gaan. De engel des Heeren zei: “Jozef, jij en Maria hebben een grote rol in God’s heilsplan”.
Na die nacht veranderde Jozef van gedachten en nam hij Maria tot zijn vrouw zoals de engel gesproken had. De woorden van de engel over die eeuwenoude profetie veranderden Jozef’s leven voorgoed. Nou denk je misschien: dit bekende verhaal is hartstikke mooi maar wat heeft dat mij te zeggen? Nou die profetie van toen is zijn kracht nog niet verloren en spreekt vandaag de dag nog steeds. Zoals het toen het leven van Jozef veranderde kan en wil het ook jouw leven veranderen. Er ligt namelijk voor een ieder die het hoort, een opdracht in verborgen. Namelijk: en u, (vul daar je eigen naam maar in), zult Hem de naam Immanuël geven, dat betekent: God met ons.
Jij mag dat langverwachte Kindje dat ook voor jou is geboren, zelf de naam geven die Hem toe behoort. Immanuël, deze naam getuigt van wat Jezus kwam doen in deze wereld. God bleef niet vanuit de hemel op een afstand naar ons mensen omzien, maar Hij kwam in de gedaante van Zijn Zoon naar de aarde toe. Jezus kwam naar de aarde om te laten zien wie God is en wie Hij voor ons wil zijn. Kolossenzen 1-15 beschrijft het zo: Hij (Jezus) is het beeld van de onzichtbare God. Jezus kwam naar de aarde toe om het licht te brengen in een wereld vol duisternis, daarom mag je ook naar kerst kijken als het feest van het Licht. Dan krijgen al die prachtige kerstlichtjes en kerstlampjes ook een andere bijzondere betekenis. Dan dienen ze niet alleen voor gezelligheid en sfeer maar dan getuigt ieder lichtje van het Licht dat naar deze donkere wereld kwam. Dan getuigt iedere lichtje namelijk van die eeuwenoude profetie die ruim 2000 jaar geleden in vervulling is gegaan maar vandaag nog steeds van kracht is. En tegelijk verkondigt ook iedere lichtje van die prachtige naam Immanuël, God met ons.
Ik hoop en bid dat jij in deze Adventsperiode op die manier naar al die prachtige kerstlichtjes mag kijken. En dat jij samen met al die lichtjes en lampjes de betekenis van die eeuwenoude profetie mag uitstralen in een donkere wereld die het Licht meer dan ooit nodig heeft. Maar ook dat je mag belijden en geloven dat Jezus Immanuël werd: God met ons, maar ook God met jou persoonlijk.
Ik wens een ieder gezegende Kerstdagen toe waarin vele kerstlichtjes de donkere dagen voor kerst mogen doen oplichten. En dat er dan minstens één van al die lichtjes je opnieuw stil doet laten staan bij het wonder van die eeuwenoude profetie uit de overdenking van vandaag.
Hendrik Korf
